» حرص و طمع| چگونه حریص نباشیم؟

حرص و طمع| چگونه حریص نباشیم؟

بسم الله الرحمن الرحیم

حرص و طمع

چگونه حرص نخوریم؟

حرص و زیاده خواهی سرچشمه انواع جنگ ها ،جنایت ها ، قتل ها و پشت کردن به اصول اخلاقی است.

بارها و بارها دیدیم که بعضی ها که بسیار پولدار هم هستند برای داشتن مقدار بیشتری پول حاضرند همه چیز خودشان را فدا کنند. حرص و زیاده خواهی آرامش و صلح و صفا و صمیمیت را از انسان خواهد گرفت .

مشهورترین جریان مربوط به حرص و طمع داستان حضرت آدم و حوا است که شیطان آنها را برای فرشته شدن فریب داد. شیطان به آنها وعده داد که اگر از سیب درخت زندگی بخورند به فرشته تبدیل خواهند شد و حرص و طمع حضرت آدم و حوا به آنها اجازه نداد تا از دستور خدا پیروی کنند.

داستان دیگر داستان دو برادر چوپانی است که برای تعداد گوسفندان خود با هم دعوا داشتند یکی از برادران ۹۹ گوسفند داشت و دیگری تنها یک گوسفند . اما برادری که ۹۹ گوسفند داشت میخواست آن یکی گوسفند را هم بگیرد و این حرص و طمع آن چوپان صلح و برادری آن دو را از بین برده بود .

خداوند در قرآن فرموده است که انسان حریص و کم طاقت آفریده شده است هنگامی که به او بدی برسد بی تاب و بی طاقت می شود و هنگامی که به او خوبی برسد مقابل دیگران می ایستد و بخل می ورزد .


اصول کفر در دین اسلام ۳ دسته است ۱- تکبر و خود بزرگ بینی ۲-حرص و طمع ۳-حسادت

قابل ذکر است که امروزه نیز هستند کسانی که برای مال بیشتر به صورت گسترده فساد و تباهی به راه می اندازند مثلاً ملت های بزرگ را می بینیم که برای فروش اسلحه بیشتر کشورهای همسایه را به جان هم می اندازند و برای دریافت نفت آنها و یا برای دریافت معادن آنها درون کشورها جنگ و خونریزی به پا می اندازند.

برای دور شدن از این صفت رذیله سعی کنیم

۱- در لحظه زندگی کنیم

توجه داشته باشید که هیچکس از فردای خود و یا حتی از یک ساعت آینده خود خبر ندارد ممکن است یک ساعت دیگر زنده نباشیم.

۲- از اموال خود لذت ببریم

سعی کنید با آنچه که دارید زندگی کنید . البته تلاش و پشتکار برای آینده ای بهتر را فراموش نکنید ولی این آینده بهتر فقط پول و مال و منال نباشد بدنبال آسایش و آرامش باشید تا ثروت .

۳-شاکر باشیم.

استفاده درست و مناسب از نعمات و قدردانی بابت آنها خودش نوعی شکرگزاری است.

۴-ببخشید

از آنچه که دارید و برای خود می پسندید در حد اعتدال به دیگران به اقوام و خویشان و نزدیکان خود ببخشید

۵- آرزوی خوب

برای دیگران و نزدیکان و غریبه و آشنا دعای خوب کنید و دائما به دنبال این باشید که زندگی بهتری برای خود و دیگران فراهم کنید .پایان


بازدید سایت خود را میلیونی کنید
فرم ارسال نظر


مطالب پیشنهادی از سراسر وب
آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله


درمان انواع بیماری ها با دستگاه آب قلیایی دکتر هلث درمان انواع بیماری ها با دستگاه آب قلیایی دکتر هلث مشاهده